NEDEN SYRVE?

Bir restoran programı, işletme sahiplerine ve yöneticilere bu süreçleri daha etkili bir şekilde yönetme ve optimize etme imkanı sağlar.

//
RAPOR
//
ANALİZ
//
MUHASEBE
//
FİNANS
//
KAR-ZARAR
//
BİLANÇO
//
PERSONEL
//
SATIŞ
//
LOJİSTİK
//
ÜRETİM
//
PAKET SERVİS
//
SADAKAT SİSTEMİ
//
MUTFAK
//
MALİYET
//
DEPO

İşletmelerin gerçekten hata yapmadğı günleri hatırlıyor musunuz? O zamanları geri getirelim.

21. Yüzyıl İçin Yeni Nesil Restoran Yazılımı

Bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı karşılayacak gelişmiş bulut tabanlı teknoloji. Syrve, günümüzde karşılaşılan en acil iş sorunlarını çözmek için tasarlanmış güçlü ve kapsamlı bir restoran yönetim sistemidir. Dünya çapında 7.000'den fazla restoran tarafından kullanılan Syrve, konaklama işletmelerinin büyümesine yardımcı olmak için insanları, süreçleri ve verileri gerçek zamanlı olarak bir araya getiren birleşik bir platformdur.

Harika konaklama işletmelerinin ve çalışanlarının en iyi performansı göstermelerine yardımcı oluyoruz. Sorunsuz süreçler oluşturmak ve tekrarlanabilir görevleri otomatikleştirmekten, operasyonlara ilişkin benzersiz bir bakış açısı sağlamaya ve daha iyi karar almayı kolaylaştırmaya kadar, iş gelişimini desteklemek için buradayız. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü bizim bir vizyonumuz var. Müşterilerin gerçekten inanılmaz bir deneyimden keyif alacağı ve en iyi yaptıkları işe daha fazla odaklanabilecekleri bir gelecek görüyoruz. Nerede oldukları önemli değil. Veya nasıl çalıştıklarını. Bu vizyonun gerçeğe dönüşmesi için siloları yıkmamız, evin önü, evin arkası ve arka ofis operasyonlarını ortak bir hedefe ulaşmak için bir araya getirmemiz gerekiyor.